Conference Program Schedule

Most conference activities, including registration, will take place in the Locatelli Student Activity Center at Santa Clara University.  See the Venue page for more information.

The Day 1 poster session and IBM Reception will be held at the de Saisset Museum at Santa Clara University, and the Day 2 evening banquet will be held at the Adobe Lodge at Santa Clara University.

Day 1:  Tuesday, October 1

Registration: 8:00 am - 11:00 am
Breakfast: 8:00 am - 9:00 am
Program begins at 9:00 am

Program Schedule:

  • 9:00 am - 9:30 am: Welcome remarks
  • 9:30 am - 10:45 am: Keynote speaker, David Campbell (Microsoft): "Venus & Mars: How to get the traditional systems and cloud computing communities to love each other"
  • 10:45 am - 11:15 am: Morning break
  • 11:15 am - 12:30 pm: Paper session, "High Availability in the Data Center" - Chair: Marvin Theimer

    1. Pico Replication: A High Availability Framework for Middleboxes (PDF)
      Shriram Rajagopalan (University of British Columbia, Vancouver) and Dan Williams and Hani Jamjoom (IBM T.J. Watson Research Center, Yorktown Heights)

    2. On Fault Resilience of OpenStack (PDF)
      Xiaoen Ju (University of Michigan), Livio Soares (IBM T.J. Watson Research Center), Kang G. Shin (University of Michigan), Kyung Dong Ryu (IBM T.J. Watson Research Center), and Dilma Da Silva (Qualcomm Research Silicon Valley)

    3. COLO: COarse-grained LOck-stepping Virtual Machines for Non-stop Service (PDF)
      YaoZu Dong and Wei Ye (Shanghai Jiao Tong University and Intel), YunHong Jiang (Shanghai Jiao Tong University), Ian Pratt (Bromium Inc.), ShiQing Ma (Shanghai Jiao Tong University and Intel), and Jian Li and HaiBing Guan (Shanghai Jiaotong University)

  • 12:30 pm - 1:45 pm: Lunch and Birds-of-a-Feather discussions
  • 1:45 pm - 3:00 pm: Paper session, "Scheduling and Resource Management" - Chair: Byung-Gon Chun

    1. Hierarchical Scheduling for Diverse Datacenter Workloads (PDF)
      Arka A. Bhattacharya and David Culler (UC Berkeley), Eric Friedman (ICSI Berkeley), and Ali Ghodsi, Scott Shenker, and Ion Stoica (UC Berkeley)

    2. Best Paper Apache Hadoop YARN: Yet Another Resource Negotiator [Industrial Paper] (PDF)
      Vinod Kumar Vavilapalli and Arun C Murthy (Hortonworks), Chris Douglas (Microsoft), Sharad Agarwal (Inmobi), Mahadev Konar (Hortonworks), Robert Evans, Thomas Graves, and Jason Lowe (Yahoo!), Hitesh Shah, Siddharth Seth, and Bikas Saha (Hortonworks), Carlo Curino (Microsoft), Owen O'Malley and Sanjay Radia (Hortonworks), Benjamin Reed (Facebook), and Eric Baldeschwieler (Hortonworks)

    3. Natjam: Design and Evaluation of Eviction Policies For Supporting Priorities and Deadlines in Mapreduce Clusters (PDF)
      Brian Cho (Samsung/University of Illinois (Urbana-Champaign)), Muntasir Rahman, Tej Chajed, and Indranil Gupta (University of Illinois (Urbana-Champaign)), Cristina Abad (Yahoo! Inc./University of Illinois (Urbana-Champaign)), Nathan Roberts (Yahoo! Inc.), and Philbert Lin (University of Illinois (Urbana-Champaign))

  • 3:00 pm - 3:30 pm: Afternoon break
  • 3:30 pm - 5:15 pm: Paper session, "Data Center Networking and Latency" - Chair: Theophilus Benson

    1. Small is Better: Avoiding Latency Traps in Virtualized Data Centers (PDF)
      Yunjing Xu, Michael Bailey, Brian Noble, and Farnam Jahanian (University of Michigan)

    2. Go Server Go! Parallel Computing with Moving Servers [Vision Paper] (PDF)
      Ronald Barber, Guy Lohman, Rene Mueller, Ippokratis Pandis, Vijayshankar Raman, and Winfried Wilcke (IBM Research - Almaden)

    3. Best Student Paper Virtual Network Diagnosis as a Service (PDF)
      Wenfei Wu (UW-Madison), Guohui Wang (Facebook), Aditya Akella (UW-Madison), and Anees Shaikh (IBM T.J. Watson)

    4. jverbs: Ultra-Low Latency for Data Center Applications (PDF)
      Patrick Stuedi, Bernard Metzler, and Animesh Trivedi (IBM Research)

  • 5:30 pm: Poster session and IBM Reception at the de Saisset Museum at Santa Clara University


Day 2:   Wednesday, October 2

Registration: 8:30 am - 9:30 am
Breakfast: 8:00 am - 9:00 am
Program begins at 9:00 am

Program Schedule:

  • 9:00 am - 10:30 am: Keynote speaker, Amin Vahdat (Google): "Scale and Programmability in Google's Software Defined Data Center WAN"
  • 10:30 am - 11:00 am: Morning break
  • 11:00 am - 12:15 pm: Paper session, "Data Replication and Consistency" - Chair: Haryadi Gunawi

    1. Orbe: Scalable Causal Consistency Using Dependency Matrices and Physical Clocks (PDF)
      Jiaqing Du (EPFL), Sameh Elnikety (Microsoft Research), and Amitabha Roy and Willy Zwaenepoel (EPFL)

    2. Leveraging Sharding in the Design of Scalable Replication Protocols (PDF)
      Hussam Abu-Libdeh and Robbert van Renesse (Cornell University) and Ymir Vigfusson (Reykjavik University)

    3. Understanding and Mitigating the Impact of Load Imbalance in the Memory Caching Tier (PDF)
      Yu-Ju Hong and Mithuna Thottethodi (Purdue University)

  • 12:15 pm - 1:30 pm:  Lunch
  • 1:30 pm - 2:45 pm:  Paper session, "Applications in Adverse Conditions" - Chair: Kenneth Yocum

    1. Limplock: Understanding the Impact of Limpware on Scale-Out Cloud Systems (PDF)
      Thanh Do (University of Wisconsin-Madison) and Mingzhe Hao, Tanakorn Leesatapornwongsa, Tiratat Patana-anake, and Haryadi S. Gunawi (University of Chicago)

    2. When the Network Crumbles: An Empirical Study of Cloud Network Failures and their Impact on Services (PDF)
      Rahul Potharaju (Purdue University) and Navendu Jain (Microsoft Research)

    3. vTube: Efficient Streaming of Virtual Appliances Over Last-Mile Networks (PDF)
      Yoshihisa Abe (Carnegie Mellon University), Roxana Geambasu (Columbia University), Kaustubh Joshi (AT&T Research), H. Andrés Lagar-Cavilla (GridCentric), and Mahadev Satyanarayanan (Carnegie Mellon University)

  • 2:45 pm - 3:15 pm:  Afternoon break
  • 3:15 pm - 5:00 pm:  Paper session, "Map-Reduce and Query Processing" - Chair: Tyson Condie

    1. Scalable Lineage Capture for Debugging DISC Analytics (PDF)
      Dionysios Logothetis (Telefonica Research), Soumyarupa De (Microsoft, Inc.), and Kenneth Yocum (U.C. San Diego and Illumina, Inc.)

    2. Memory-Efficient GroupBy-Aggregate using Compressed Buffer Trees (PDF)
      Hrishikesh Amur (Georgia Tech.), Wolfgang Richter and David G. Andersen (Carnegie Mellon University), Michael Kaminsky (Intel Labs), Karsten Schwan (Georgia Tech.), and Athula Balachandran and Erik Zawadzki (Carnegie Mellon University)

    3. Memory Footprint Matters: Efficient Equi-Join Algorithms for Main Memory Data Processing (PDF)
      Spyros Blanas and Jignesh M. Patel (University of Wisconsin-Madison)

    4. Scale-up vs Scale-out for Hadoop: Time to rethink? (PDF)
      Raja Appuswamy (Vrije Universiteit) and Christos Gkantsidis, Dushyanth Narayanan, Orion Hodson, and Antony Rowstron (Microsoft Research)

  • 5:00 pm: Poster session
  • 7:00 pm: Conference banquet at the Adobe Lodge at Santa Clara University


Day 3:  Thursday, October 3

Breakfast: 8:00 am - 9:00 am
Program begins at 9:00 am

Program Schedule:

  • 9:00 am - 10:30 am:  Keynote speaker, Adrian Cockcroft (Netflix): "Dystopia as a Service"
  • 10:30 am - 11:00 am:  Morning break
  • 11:00 am - 12:15 pm:  Paper session, "Semantics of Distributed Applications" - Chair: Doug Terry

    1. EventWave: Programming Model and Runtime Support for Tightly-Coupled Elastic Cloud Applications (PDF)
      Wei-Chiu Chuang, Bo Sang, Sunghwan Yoo, and Rui Gu (Department of Computer Science, Purdue University), Charles Killian (Purdue University and Google), and Milind Kulkarni (School of Electrical and Computer Engineering, Purdue University)

    2. Tolerating Business Failures in Hosted Applications (PDF)
      Jean-Sebastien Legare, Dutch T. Meyer, Mark Spear, Alexandru Totolici, Sara Bainbridge, Kalan MacRow, Robert Sumi, Quinlan Jung, Dennis Tjandra, David Williams-King, William Aiello, and Andrew Warfield (University of British Columbia)

    3. Consistency Without Borders [Vision Paper] (PDF)
      Peter Alvaro, Peter Bailis, Neil Conway, and Joseph M. Hellerstein (UC Berkeley)